Milano – Glacier Ekspress
På denne unikke 5 dages togrejse oplever i smukke Milano og skal ud og køre med en af verdens mest berømte toge Glacier Ekspress fra St. Moritz til Zermatt.
Lad os hjælpe jer med at sammensætte jeres drømmerejse
- Tog Schweiz: Vælg pakke
- Vælg jeres hotelønsker ud fra vores hotelliste og antal stjerner. Vi tilbyder en bred vifte af hoteller i forskellige standarder.
- Send jeres rejseønske til os med datoer
- I vil modtage konkret tilbud inden 24 timer på jeres togferie i Schweiz
Alle rejserne arrangares individuelt, kan tilrettes efter jeres ønsker. I bestemmer selv rejsedato og rejsens indhold. Vores pakker er sammensat efter mange års erfaring og samarbejde med vores lokale partnere i Schweiz omkring tog Schweiz.
Alle vores priser indeholder grundarrangement i Schweiz med tog, hotel og udflugter. Man kan vælge at tilkøbe transport til Tog Schweiz.
Kontakt os for et godt tilbud og fortæl lidt om jeres behov og ønsker.
Transporten til Schweiz
Vi hjælper jer også med at finde billigst på dagen transport til Schweiz.
Kontakt os for et godt tilbud. Alle Tog Schweiz rejser skræddersyes 100% efter jeres ønsker.
Togrejser Schweiz
Vi tilbyder også togrejser Schweiz med Glacier Ekspress – i kan læse mere om Glacier Ekspress ved at klikke her Glacier Ekspress
Aktiv Ferie i Tjekkiet
Hver sommer sender vi mange danske børnefamilier på aktiv ferie i Tjekkiet – læs mere om vores aktive ferie til Tjekkiet ved at klikke her Aktiv ferie Tjekkiet
Skiferie i Tjekkiet
Vi sælger også skiferie til Tjekkiet. Læs mere om Skiferie til Tjekkiet her
Rejseprogram
Milano – Glacier Ekspress – en af verdens mest berømte og smukkeste togrejser på en sviptur.
Ankomst til Milano med fly. Overnatning i Milano
Dag på egen hånd i fashionable Milano. Udover at hygge sig med de mange shopping-muligheder, så kan man også vælge at besøge flere af byens sightseeing-tilbud. Der er adskillige spændende museer, mens den store domkirke i Milano også er et populært turistmål.
Der arrangeres flere rundture, hvor man kan få vist byen med guider, der fortæller om Milano´s historie og man kan bl.a opleve kunstværker som Leonardo da Vinci´s berømte Den sidste nadver.
Turen går videre med tog fra Milano til bjergbyen St. Moritz via Tirano.
St. Moritz emmer af den særlige schweiziske alpe-stemning og som var værtsby for de olympiske vinterlege i 1928 og 1948. Udover vintersport er St. Moritz kendt som populært kursted. Til dagligt bor der kun ca. 5000 mennesker i byen og der er en rolig og hyggelig stemning i byen.
Om sommeren er der rig mulighed for at kaste sig ud i mange forskellige aktiviteter som f.eks. klippeklatring og bjergvandring, ture på mountainbike og sejlsport i den smukke bjergsø.
Der er god chance for sol med 322 solskinsdage om året. Overnatning på 3- eller 4-stjernet hotel i henhold til bestilling.
Afrejse med Glacier Expressen. Turen tager 7,5 time og man passerer undervejs den mest storslåede natur og ikke mindre end 291 broer og 91 tunneller og man kommer igennem smukke bjergdale, floder, gletsjere, små bjerglandsbyer og Oberalp-passet, som ligger i 2033 meters højde. Overnatning i Zermatt på 3- eller 4-stjernet hotel i henhold til bestilling.
Afrejse i løbet af dagen med toget til Zürich eller Basel.
Hoteller

Hotel Alex ****

Hotel Alpen Resort ****

Hotel Bristol ***

Hotel Butterfly ***

Hotel Excelsior ***

Hotel Pollux ****

Hotel Sarazena ***

Hotel Simi ****

Parkhotel Beau Site ****

Schlosshotel Zermatt ****

Swiss Alpine Hotel Allalin ****

Unique Hotel Post ****

Hotel Crystal ****

Hotel Hauser ***

Hotel Laudinella ***

Hotel Soldanella ***

Hotel Steffani ****

Hotel Sanpi ****

Starhotels E.c.ho ****
Om byerne

St. Moritz
Det er en ganske unik oplevelse at gå rundt i den stilsikre bjergby St. Moritz, der emmer af den særlige schweiziske alpe-stemning. St. Moritz var desuden værtsby for de olympiske vinterlege i 1928 og 1948, men udover vintersport er St. Moritz også kendt som populært kursted. Der er kun ca. 5000 indbyggere i byen og der er en rolig og hyggelig stemning i St.Moritz. Om sommeren er der rig mulighed for at kaste sig ud i mange forskellige aktiviteter som f.eks. klippeklatring og bjergvandring, ture på mountainbike og sejlsport i den smukke bjergsø. Der er god chance for lidt sol med 322 solskinsdage om året. Der er også flere flotte kirker i St. Moritz, hvor man endda kan opleve det skæve tårn Engadin.

Zermatt
Med verdens smukkeste bjerg Matterhorn som baggrund er Zermatt et yndet turistmål for naturelskere og livsnydere, der søger unikke oplevelser og en storslået udsigt over området. Zermatt ligger i 1.620 meters højde, men er der er omgivet af ikke mindre end 20 bjergtinder i over 4000meter højde. Man kan komme op til højderyggen Gornergrat med tandhjulsbane fra Zermatt, der har en stigning på 1500m. Der er også en rute, der er populær blandt klatrere og vandrere, da det er muligt at stå af undervejs ved stationerne langs tandhjulsbanen. Der er en helt unik stemning og ro i den bilfrie Zermatt, hvor al kørsel primært foregår med hestevogn.
Om togene

Glacier Express
Et af verdens mest berømte toge – også kendt som verdens langsomste ekspresstog. Toget bringer jer fra St. Moritz til Zermatt (eller omvendt) og undervejs kan man i panoramavognene på toget nyde de storslåede landskaber og natur, som man passerer. Man passerer undervejs 91 tunneller, 291 broer og toget bringer en op over Oberalp passet i 2033 meters højde.
Vær den første til at anmelde rejsen
Øv, vi har desværre ikke modtaget anmeldelser, af denne rejse endnu.
Klik på »Skriv en anmeldelse«, for at skrive din egen.